Jak rozpocząć sprzedaż na Amazon?

Arrow

Jak rozpocząć sprzedaż na Amazon?

Amazon to największa na świecie platforma sprzedażowa, założona w 1994 roku przez Jeffa Bezosa. Swoje produkty sprzedają producenci i resellerzy, a towary docierają w wiele zakątków do świata. Zastanawiasz się, czy rozwijać swój biznes na platformie? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik i podpowiadamy, jak rozpocząć sprzedaż na Amazon!

Amazon – zacznij sprzedawać u giganta

Amazon jest największym marketplacem świata, a jego przychody wzrastają o ok. 30% każdego roku. W Polsce był obecny od dawna za sprawą swoich centrów logistycznych i rozwojowych. Sprzedawcy mogli wystawiać swoje produkty, a klienci je nabywać, ale wszystko odbywało się poprzez niemiecką stronę amazon.de. 2 marca 2021 roku nastąpił jednak przełomowy moment i pojawiła się polska platforma: amazon.pl. To świetna okazja do tego, by dotrzeć do nowych klientów w Polsce i za granicą, reklamować ofertę swojej firmy i generować zyski.

Jak rozpocząć sprzedaż na Amazon – 5 wskazówek

  1. Wybór produktów i analiza konkurencji

Wypadkową do rozpoczęcia sprzedaży na Amazonie jest zbadanie rynku – potrzeb klientów i dostępnej oferty. Najlepiej przeanalizować 10 pierwszych aukcji dla wybranego słowa kluczowego na podstawie opinii i sprawdzić ranking Amazon Best Sellers dla każdego produktu.

  1. Stworzenie konta Sprzedawcy

Konto Sprzedawcy pozwala na kontrolowanie, zarządzanie i śledzenie na bieżąco zapasów, sprzedaży, recenzji, reklam i innych parametrów związanych z biznesem na platformie e-commerce. Ile to kosztuje? Konto profesjonalne wiąże się z opłatą 39,99 USD miesięcznie, z kolei przy koncie indywidualnym cena przeliczana jest na jednostkę sprzedaży. Zwykle profesjonalny plan stanowi o wiele lepszy wybór i jest odpowiedni dla tych, którzy planują sprzedawać ponad 40 produktów miesięcznie.

  1. Stworzenie listy produktów

Przygotuj listing towarów do sprzedaży, pamiętając o wprowadzaniu fraz kluczowych i tworzeniu unikalnych opisów oraz dodawaniu zdjęć wysokiej jakości. Sprzedawca Amazon otrzymuje dostęp do narzędzi ułatwiających ten proces.

  1. Wybierz model logistyczny

Na tym etapie musisz zdecydować, czy realizacją i wysyłką zamówień zajmiesz się samodzielnie korzystając z usług firm kurierskich czy wybierzesz usługę Amazon Fulfillment (FBA). W drugim wariancie Amazon zajmuje się magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką towarów. Rolą sprzedawcy jest dostarczenie ich do danego centrum logistycznego Amazon. Tutaj warto od razu pomyśleć o kwestiach rozliczeniowych – rekomendujemy usługę księgowości dla Amazon. Dokonamy rejestracji VAT dla danego kraju, wesprzemy Cię w procesie wystawiania faktur VAT dla kupujących na Amazon i dopełnimy wszelkich formalności związanych z administracją i finansami.

  1. Skorzystaj z dodatkowych narzędzi

Amazon oferuje wsparcie Sprzedawców poprzez np. ustawienie optymalnych cen czy zapasów. Mogą oni także wdrażać własne rozwiązania reklamowe, by dotrzeć do szerszego grona klientów na platformie sprzedażowej. Ważne jest ponadto poznanie obowiązków, jakie są narzucane na sprzedawców przez Amazon – przede wszystkim terminowość i bardzo dobre opinie. W przypadku ich niedopełnienia, konsekwencją mogą być spadki produktów na listingach, a w skrajnych przypadkach nawet blokada konta.